معدن فلز مس

یکی از عنصرهای مربوط به حوزه ی فعالیت شرکت معادن افق تجارت خاورمیانه، داشتن معدن فلز مس است. معادن مس در دنیا به صورت رو باز و زیر زمینی وجود دارند. البته امروزه بیشترین درصد مس دنیا از معادن رو باز استخراج می‌شود، مشروط بر اینکه حداقل مس موجود در سنگ معدن حدود 0.4 درصد باشدو از معادن مس زیر زمینی نیز که حداقل 0.7 درصد مس داشته باشند، در صورت اقتصادی بودن استخراج به عمل می‌آید.

تاریخچه

مس برای تعدادی از تمدن های قدیمی ثبت شده، شناخته شده بود و تاریخ استفاده از آن حداقل به 10/000 سال پیش از میلاد می رسد. یک آویزه مسی، متعلق به 8/700 سال قبل از میلاد در شمال عراق کنونی پیدا شد. نشانه هایی مبنی بر ذوب و خالص کردن مس از اکسیدهای آن مانند مالاکیت و آزوریت تا سال 5000 قبل از میلاد وجود دارد. در عوض اولین نشانه های استفاده از طلا تقریباً به 400 سال قبل از میلاد بر می گردد.

همچنین بزرگترین معدن مس در ایران می‌باشد.

مس چیست؟

فلز مس ، فلز نسبتاً قرمز رنگی است که از خاصیت هدایت الکتریکی و حرارتی بسیار بالایی برخوردار می باشد. چون قدمت مصنوعات مسی کشف شده به سال 8700 قبل از میلاد برمی گردد، احتمالاً این فلز قدیمی ترین فلز مورد استفاده انسان می باشد. مس علاوه بر اینکه در سنگهای معدنی گوناگون وجود دارد به حالت فلزی نیز یافت می شود.

این فلز را یونانیان تحت عنوان Chalkos می شناختند چون مقدار بسیار زیادی از این فلز در قبرس استخراج می شد رومیان آن را aes Cyprium می نامیدند. بعدها این کلمه به فرم ساده تر cuprum درآمد و در نهایت انگلیسی شده و به لغت Copper تبدیل شد.

کاربرد فلز مس

مس فلزی قابل انعطاف و چکش خوار است که کاربردهای زیادی دارد که در زیر به آن ها اشاره کرده ایم:

 1. سیم های مسیمعدن فلز مس
 2. لوله های مسی
 3. دستگیره های درب و سایر وسایل منزل
 4. مجسمه سازی
 5. آهنرباهای الکتریکی
 6. موتورها بخصوص موتورهای الکترومغناطیسی - موتور بخار وات
 7. کلیدها و تقویت کننده های الکتریکی
 8. لامپهای خلاء، لامپهای پرتوی کاتدی ومگنترونهای اجاقهای مایکروویو
 9. هدایت کننده موج برای تشعشع مایکروویو
 10. در IC ها
 11. فلز مس به عنوان جزئی از سکه ها
 12. در وسایل آشپزی
 13. بیشتر سرویسهای قاشق چنگال
 14. بعنوان بخشی از لعاب سرامیکی و در رنگ آمیزی شیشه
 15. وسایل موسیقی بخصوص سازهای بادی
 16. بعنوان یک بیو استاتیک در بیمارستانها وپوشاندن قسمتهای مختلف کشتی
 17. سولفات مس بعنوان سم و تصفیه کننده آب کاربرد دارد

 

بالا