سنگ آهن

سنگ آهن در رده عنصرهای فلزی قرار می گیرد و پوسته زمین 5 درصد از اکسید این عنصر را در خود جای داده است و جزء فراوان ترین عناصر فلزی حاضر در زمین می باشد.

آهن که با نماد شیمیایی Fe شناخته می شود، پس از اکسیژن،سیلیس و آلومینیوم چهارمین عنصر فروان می باشد که پس از آلومینیوم از فراوانترین و وسیع ترین فلزهای توزیعی است.

این عنصر گونه ای سنگ است که دارای رگه‌ های آهن می باشد که با استخراج سنگ آهن خام از زمین و جداسازی ناخالصی ها، پودر تیره رنگ نقره ای - قهوه ای آهن حاصل می شود.

اکسید شدن سنگ آهن

اکسید شدن این عنصر به آسانی صورت می گیرد و به تنهایی استحکام آنچنانی ندارد وبرای بالا بردن استحکام آن برای کاربرد در بخش هایی مانند ساختمان سازی، آلیاژ آن را می سازند که برای ساخت آلیاژ آن از عناصر بیشماری استفاده می شود که گوناگونی این عناصر زیاد است اما رایج ترین آن ها نیکل و کروم می باشند.

سنگهای آهن از لحاظ نوع کانی شامل : منیتیت Fe3O4، هماتیت Fe2O3، گوتیتFeOOH، لیمونیت Fe2O3.nH2O، سیدریت FeCO3، شاموزیت FeSiO4، مارتیت و ماگهمیت می شوند.

موارد مصرفسنگ آهن

آهن که در بین فلزات صاحب بیشترین موارد مصرف می باشد، 95% ذخیره فلزی تولید شده در تمام دنیا مختص آن است و تمدن مدرن کنونی نیازمند وجود این فلز می باشد. دلیل این مسئله نیز فراوانی، آسانی، قیمت کم و استحکام زیاد آن می باشد.

آهن در ساخت انواع ماشین های سبک و سنگین، کشتی ها، راه آهن، پل ها، سدها، ساختمان سازی، تهیه ادوات جنگی، لوازم خانگی و ساخت کارخانه ها به مصرف می رسد. در کارخانه های ذوب آهن، کانسنگ آهن با کک و سنگ آهک مخلوط شده و پس از آن ذوب می شود. سنگ آهک دمای ذوب کانسنگ آهن را کم کرده و کک با اکسیژن کانسنگ گاز کربنیک را ایجاد می کند. آهن ذوب شده که حاوی 3 تا 4 % کربن است برای مصارف مختلف کاربرد دارد.

جایگزین سنگ آهن

برای این سنگ به خودی خود نمی توان جایگزینی یافت اما برای مصرف کننده عمده آن یعنی فولاد می توان جایگزین هایی یافت.

فولاد رقابت بالایی با سایر فلزات همچون آلومینیوم دارد که در صنایعی چون خودرو سازی موارد کاربرد آن در حال افزایش می باشد . همچنین در تولید کانتینر، پلاستیک و شیشه جایگزین هایی برای فولاد وجود دارند.

البته شایان ذکر است برای تولید فلزاتی همچون آلومینیوم درصد بالایی برق استفاده می شود در نتیجه کاربرد فولاد بیشتر و مقرون به صرفه تر می باشد. مقدار کمی از آهن قراضه دوباره باز یافت می شود اما بازیافت فولاد از هر فلز دیگری بیشتر می باشد .

 

بالا